Jak rozpoznać oryginalną ceramikę Bolesławiec?
Ceramika Bolesławiecka to jedno z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich rękodzieł, znane na całym świecie. Charakterystyczne niebieskie wzory, malowane ręcznie metodą stempelkową na kamionkowych naczyniach, są symbolem polskiej tradycji i wysokiej jakości. Jednak samych wzorów ceramiki Bolesławiec istnieją dosłownie tysiące. Dlatego wiele osób zastanawia się czy i w jaki sposób można rozpoznać ceramikę bolesławiecką.
W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać ceramikę Bolesławiec, zwracając uwagę na szczegóły charakterystyczne dla porcelany Bolesławiec.
Ceramika z Bolesławca, zwana także porcelaną Bolesławiec produkowana jest od wielu lat w regionie Dolnego Śląska, w mieście i okolicach miasta Bolesławiec. Ceramika Bolesławiec znana jest z wysokiej jakości – swoich właściwości termicznych, bezpieczeństwa dla zdrowia, wytrzymałości i przede wszystkim z pięknych wzorów. Ceramika bolesławiecka jest wytwarzana z gliny kamionkowej i ręcznie zdobiona przy użyciu tradycyjnych technik – malowanie za pomocą specjalnie wyciętych stempli oraz pędzli przez artystów ceramiki. Dzięki temu każde naczynie ceramiczne jest unikalne, a jego wartość artystyczna i użytkowa jest nie do przecenienia.
Ceramika Bolesławiec – pieczęcie i stemple
Jednym z najpewniejszych sposobów na rozpoznanie oryginalnej ceramiki Bolesławiec jest analiza pieczęci i stempli umieszczonych na spodzie produktu. Oto, na co warto zwrócić uwagę – na spodzie każdego naczynia z Bolesławca znajduje się pieczęć lub stempel z logo producenta. Najczęściej jest to znak, który zawiera nazwę oraz symbol danej manufaktury, numer pracowni lub pracownika wykonującego dane zdobienie. Bywa także, że na spodzie produktu umieszczany jest jedynie symbol lub część logo producenta ceramiki (tak dzieje się w przypadku małych produktów, takich jak solniczki, pieprzniczki czy łyżeczki, lub ozdoby i figurki, gdzie czasem nie ma miejsca na umieszczenie pieczęci).
W przypadku produktów unikatowych na spodzie produktu znajdziemy napis „unikat” – choć nie zawsze. Czasem jest to także (lub tylko) podpis autora zdobienia. Poniżej zdjęcia z przykładowymi pieczęciami.
Zostaw odpowiedź
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.